Музейна сбирка – Златица
Началото на създаването ѝ е поставено в началото на 80-те години на ХХ в., когато започва събирането чрез дарения на етнографски материали от жители на всички селища в Златишко-Пирдопската котловина. Натрупва се значителен обем от експонати, които се съхраняват в читалище „Христо Смирненски“ и са предназначени за създаване на Етнографски музей в Бояновата къща. Специалисти от Етнографския институт при БАН изготвят тематико-експозиционен план, който обаче не е изпълнен.
С придобиването от общината на сградата на старата златишка поща, намираща се в началото на ул. „Медет“, от южната страна на пл. „Македония“, на втория етаж на сградата е извършен ремонт и се започва нова инициатива за създаване на музей. Сградата е открита през 1933 г. и десетилетия наред се ползва за телеграфо-пощенска станция. През 1942 г. на западната стена на фасадата под покрива е монтиран часовников механизъм със стрелки. Към началото на 80-те години той се поврежда и престава да работи. Известният часовникар от Пирдоп Цано Филипов през 1982 г. се заема с ремонта на механизма и го пуска в действие. През мандата на кмета Атанас Петров (2003 – 2007 г.) механизмът е свален от стената и сега е част от експонатите на музейната сбирка. На негово място е поставен електронен часовник, който е с два циферблата – от север и от запад на фасадата. Няколко години часовникът отмерва времето, но не се поддържа и спира да работи, като остава само елемент от фасадната украса на зданието.
Повечето от експонатите от читалището са преместени в обособените за музей помещения в старата поща, а за подреждането и представянето им при посещения на залите от ученици и жители на Златица и страната, се грижи екипът от културни дейци на читалище „Христо Смирненски“.
Сбирката включва богата колекция на народни носии и изделия на домашната текстилна индустрия от началото до средата на ХХ в., предмети на бита, стопанската и занаятчийската дейност на българина от същото време, новобългарски печатни издания, фотографски материали, произведения на изкуството и др.
Фондът на сбирката непрекъснато се увеличава с нови експонати. През последните години на няколко пъти жителят на града Борис Гечев дарява множество открити от него в землището на Златица монети и предмети от Античността, Средновековието и Българското възраждане, които разполага във витрини. Особено ценна е дарената от Борис Гечев нумизматична колекция от няколко епохи и държави, в която най-масово е представено монетосеченето на Княжество и Царство България.
Информация за обекта
N/A
N/A
N/A
N/A
N/A