Природен феномен "Момина скала" край село Църквище
Скален масив, с купеновидна форма, познат още и като „Момин камък“, с надморска височина от 990 м., издигащ се над десния бряг на река Клисекьойска в Златишкия проход, на около 1.5 км. от село Църквище. Според някои автори на върха му е имало антична крепост, но това не може да е вярно, тъй като скалата е островърха и мястото отгоре ѝ е твърде малко за подобно съоръжение.
Останки на градище от тази и Ранновизантийската епоха, действащо и през Средновековието, има на височина в Стара планина, намираща се точно срещу Момина скала, в местността „Пиргол“ (Пилгуря, Пилгур – от гръцки език – „пиргос“ – крепост). С малък гарнизон крепостта е използвана за охрана на южния вход на Златишкия проход – важен и много използван през Античността и Средновековието, поради ниската си надморска височина и малко разстояние за преминаване на Стара планина. По време на Руско-турската война от 1877 – 1878 г. в масива на Балкана над Момина скала турците изградили няколко отбранителни вала (окопи) – табии, дали името на местността „Табиите“ (Таблите). Те били малко използвани от тях, тъй като руските части твърде бързо преминали през прохода и заели позиция непосредствено над село Църквище.
За Момина скала е позната легенда, която разказва, че от нея се хвърлила девойка, която не пожелала да се подчини на завоевателите – мюсюлмани и да приеме вярата им. Преданието е познато и от други места в страната. В котловината при с. Душанци съществува топоним Момина скала с идентична история. Художествена обработка на легендата за природния феномен над с. Църквище е направил Веселин Ценов – „Момина скала“, във в. Златишки зов, год. II, бр. 3 от 26 март 1973 г. Поетично описание има и в книгата на Павлина Ботева „Байковци“, С., 2015, с. 32 – 36.
Информация за обекта
N/A
N/A
N/A
N/A
N/A