СУ "Свети Паисий Хилендарски" - Златица
Началото на просветното дело в Златица се крие далеч назад в годините. Вероятно под формата на скромна килия, децата на златичани са се обучавали на четмо и писмо още през XVIII в., но сигурни данни за съществуването на просветно огнище в града има от 1809 г. С времето златишкото килийно училище се развива и през 1849 г. прераства във взаимоучително, а от 1864 г. се сформира и първи клас. Към 1872 г. малкото българи в центъра на казата даряват средства и построяват сграда на класното училище, която е издигната в южната част на двора на църковния метох. На първия етаж се е разполагало взаимното (приготвително) училище, а на втория – класното и стаята на учителите, а в двете учебни заведения се обучават шестдесет деца.
След Освобождението, през учебната 1883 – 1884 г., по идея на учителя и революционер от село Долно Драглище Георги Чолаков, се разкрива втори клас. По това време, поради нарастване броя на учениците, за учебни сгради служат частни къщи, старото турско медресе (училище), намиращо се северно от часовниковата кула, както и Бояновата къща. През 1892 г. ученик в нея в Златица е Димитър Иванов Стоянов – бъдещият известен писател Елин Пелин. От 1902 г., в града вече съществува Трикласно смесено основно училище.
На сегашното му място – ул. „Васил Левски“ № 2, през 1909 г. започва да се строи учебна сграда, чието изграждане е преустановено по време на войните. Завършена е след края на Първата световна война. Тя е на един етаж и приютява всички класове и ученици. През 1919 г. в училището е разкрита прогимназия. От 1936 г. учебното заведение приема името на йеромонах Паисий за свой патрон. Строеж на втория етаж на зданието е започнат през 1954 г., когато председател на градския народен съвет (кмет) е Найден Кънчев. Тогава, залепен за сградата, е изграден голям салон, който служи за провеждане на събрания, прожекции на филми, спектакли на театралната трупа и самодейните състави на читалището. По-късно този салон е преустроен за ползване от учениците по време на часовете по физическо възпитание.
Десетилетия наред учебната дейност в ОУ „Отец Паисий“ – Златица се провежда на две смени – сутрин и следобед, което към 90-те години на миналия век се оказва сериозно затруднение за колектива на училището. През 1992 г. започва да се изгражда нов училищен корпус, северно от старата сграда, като е предвидена „топла“ връзка между двете здания. Първият обект от него – голям физкултурен салон с обединено баскетболно и хандбално игрище, със съблекални, фитнес зала, помещения за други видове спорт и сауни, е въведен в експлоатация през 1996 г.
Изграждането на останалите части от разширението на училището продължава в следващите години. На 15 август 2004 г., с финансовата подкрепа на посолството на Япония в Република България започва реализацията на проект за довършване строителните работи по 4 класни стаи и предаването им за ползване от колектива на СОУ „Свети Паисий Хилендарски“. Отделно от това финансиране, Община Златица влага от бюджета си над 650 000 лв. за довършване на строителството. В първия учебен ден на следващата 2005 г. – 15 септември, тържествено е открит новият корпус на училищната сграда с няколко кабинета, компютърна зала, просторна учителска стая и други помещения. Трикольорната лента прерязват областният управител Емил Иванов и кметът Атанас Петров.
Финализирането на японския проект е обявено на 7 декември 2005 г. – в деня, в който СОУ „Свети Паисий Хилендарски“ отбелязва своя училищен празник. На церемонията присъства посланикът на Япония у нас тогава Негово Превъзходителство Коичиро Фукуи. Гостът съобщава, че се даряват от представителството на Страната на изгряващото Слънце у нас $ 50 000 за завършването на още 10 класни стаи и кабинети.
В сегашния си вид училището в Златица работи от учебната 2005 – 2006 година, когато Народно основно училище „Отец Паисий“, със заповед на министъра на образованието и науката се преобразува на Средно общообразователно училище „Свети Паисий Хилендарски“. Първият му випуск успешно се дипломира през 2010 г. с профил „Предприемачество и бизнес“.
Най-младото и най-голямо средно училище в региона се развива възходящо и непрекъснато доказва професионализма на своите преподаватели, ученолюбието и стремежа към повече знания на възпитаниците си. Със заповед на министъра на образованието и науката от 2017 година СУ – Златица е включено в списъка на иновативните учебни заведения в България. Традиция е участието на добре подготвени ученици в национални олимпиади, конкурси и състезания, на които печелят купи и медали, а техните ръководители заслужено високо признание и награди.
Колективът на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ успешно реализира проекти, финансирани от Европейския съюз, с партньори от няколко държави, членки на Съюза. Чрез проект „И аз мога“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ са осъществени дейности за приобщаване на деца със специални образователни потребности в масовото училище. По „Еразъм +“ национални програми е водещо в реализацията на проекти с външно финансиране, като само през учебната 2020 – 2021 година в учебното заведение се работи по над 15. Един от тях е на Министерство на образованието и науката за изграждане на училищна STEM среда.
Към училището съществуват Интеракт клуб, спортни отбори, клубове и школи. Екипът преподаватели и техните възпитаници всекидневно доказват с постиженията и успехите си, че СУ „Св. Паисий Хилендарски“ е съвременно бързоразвиващо се учебно заведение.
Информация за обекта
N/A
N/A
N/A
N/A
N/A