Читалище "Христо Смирненски"
Читалището в Златица се намира в южната част от запад на площад „Македония“ в града. Основано е на 11 май 1889 г. – Денят на Св. Св. Кирил и Методий, под името „Единство“. За негов председател от учредителите е избран Тодор Костов. Членове на настоятелството са учителите Георги Чолаков, Събко Милков, Салчо Чернев и Сава Н. Савов. За неговата дейност нищо не е известно, вероятно скоро след създаването си е престанало да съществува. През 1892 г. в града се основава заемодавно спестовно земеделческо дружество „Нива“, което се приема за продължител на читалището. Тъй като имуществото и книгите от читалищната библиотека, както и събраните от настоятелите средства, са предадени на дружеството.
Няколко години по-късно – отново на 11 май, но 1896 г., по инициатива на учители от Златица, се възстановява читалищната организация, а нейни членове са 18 златичани. За председател на настоятелството е избрана учителката Екатерина Свинарова. За име на читалището е избрано „Паисий“ – на настоятелите е било добре известно, че авторът на „История славянобългарска“ йеромонах Паисий Хилендарски, както и неговият брат – проигумен Лаврентий, са посещавали Златица. В документи от това време изрично се отбелязва, че читалище „Паисий“ е продължител на създаденото през 1889 г. „Единство“. На 2 юни 1896 г. е открита първата читалня, която се помещавала в стая в къщата на един от основателите – учителят Салчо Чернев. По-късно, за организиране на библиотечната и друга културна дейност на читалището, е предоставена от общината сградата на старата турска баня – „Хамама“.
Последователно за председатели на настоятелството са избирани Райна Моравенова, Серафим Боянов, Иван Боринаров, Петър Атанасов, Михаил Попиванов, Дойно Буновски и други учители. Към 1932 г. турската баня е разрушена и започва събиране на средства за построяване на нейно място на специална сграда за читалище. За председател на строителния комитет е избран Дойно Буновски. Изработен е план на зданието, нает е предприемачът Рачо Стоянов да го построи. От постановки на театралния състав и други дейности на настоятелството е натрупан капитал от около 18 000 лв., при стойност на сградата от 360 000 лв. Членовете му влагат много личен труд, получават дарения от златичани, включително и от живеещи в Америка, както и от Златишката дружба в София – „Медет“. Затова настоятелите и членовете на строителния комитет се обръщат за подкрепа към копривщенския благодетел хаджи Ненчо Палавеев. Той дарява 100 000 лв. – част от необходимата за строежа сума, а читалището е именувано на него.
Новата сграда на читалище „Паисий“, преименувано на „Хаджи Ненчо Палавеев“, е открита през 1933 г., заедно със зданието на пощата и на паметника на загиналите златичани в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни, които са в непосредствена близост едни до други.
Голямата и удобна, с множество помещения читалищна сграда дава импулс на членовете за активизиране на дейността. Захари Сергиев и съпругата му Мария Сергиева даряват лични средства за изграждане на балкон със 100 места в салона. След промените у нас през месец септември 1944 г. името „Хаджи Ненчо Палавеев“ е заменено с „Христо Смирненски“. В тази сграда читалището се помещава до 1958 г. По инициатива на председателя на Градския народен съвет Димитър Овчаров, златичани решават да отделят от трудовите си възнаграждения средства за построяване на нова и по-модерна сграда. Строителството започва през 1961 г. по проект на арх. Никола Балкански. Тя е завършена и тържествено открита през 1964 г. от министър-председателя Тодор Живков.
Читалището има голям салон с 550 места и възможност за представяне на оперети, малка зала за детски театрални постановки, библиотека с отдели за деца и възрастни, и читалня, зали за събрания, гримьорни и помещения за репетиции. Дълго време читалнята е превърната в зала за граждански ритуали. От средата на второто десетилетие на ХХI в. залата за детски театрални представления е преустроена и обзаведена за изпълнение на тази обществена функция.
Официалният вход на читалищното здание е от изток, отворен към площад „Македония“. Под покрива на сградата, по проект и изработка на скулптора Тодор Цонев, впечатлява фигурална композиция – фриз, с моменти от българската история. Представени са образите на Св. Св. Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, възрожденски книжовници и просветители, хайдути, войводата Христо Ботев, знаменосецът на Панайот-Хитовата чета Васил Левски, фигура на лъв в ход надясно (на север) и други. Вътре в сградата, на стена на площадка на стълбите към втория етаж, има стенопис, изработен от художника Георги Златанов в началото на 70-те години на ХХ в. Той е автор и на барелефа на патрона на читалището Христо Смирненски, разположен в центъра на фасадата от лявата страна на входа.
В края на 1972 г. в читалището постъпват 732 тома книги от библиотеката на починалия по-рано през годината езиковед от Златица Сава Чукалов. Те са дарени по негова воля от съпругата му Надя Сава Чукалова. Повече от 200 от тях са с автографи на известни писатели и учени, между които на д-р Кръстьо Кръстев, Тодор Влайков, Антон Страшимиров, Алексей Толстой, Осип Чьорни и Елена Чьорная, патриарх Кирил, Любомир Андрейчин и др.
През това време и в следващите години към културната институция съществуват библиотека, смесен хор, театрален и танцов състав, битов оркестър, детски школи за изучаване на музикални инструменти, естрадно-сатиричен състав и оркестър. От построяването на сградата до началото на 90-години на ХХ в. в читалището работи и кино към ДП „Кинефикация“ – София. Прожектират се първоначално всекидневно, а в последствие – периодично, български и чуждестранни филми. В помещения на читалището е уредена Картинна галерия „Георги Златанов“, в която се представят живописни платна и графики на известния художник на Златица, на Тодор Цонев и Димитър Кънев, Цветко Балев, Димитър Шопов, Петър Пашов и други майстори на четката, боите и творбите с природни материали. Организират се литературни конкурси, изложби на местни фотографи и карикатуристи, представяне на нови книги.
В момента към читалището развиват дейност Женски тригласен хор „Златолира“, който е със сертификат за представителен ансамбъл на ЦИОФФ – България, Детска вокална група „Средногорски звънчета“, Мъжка фолклорна група „Гергьовден“, Танцова формация „Изгрев“, Детски танцов състав – наследник на Фолклорен ансамбъл „Средногорие“, Театрален колектив „Мара Пенкова“, Група за стари градски песни „Златен блян“, Музикално-поетичен клуб „Петя Дубарова“, поддържа се и етнографската сбирка. Съставите достойно представят читалище „Христо Смирненски“ на национални и международни фестивали и конкурси, завоювайки десетки първи места, награди, грамоти и отличия „Лауреат“. Библиотеката към културната институция първа в района въведе електронна обработка на книжния си фонд и има богат дигитален архив.
Председател на читалищното настоятелство е Нели Михайлова, а секретар на културната институция – Димитрина Стоянова. През годините като ръководители на състави и школи работят актьорът Събчо Милков, Мария Лешкова, режисьорът Надя Асенова и др. Провеждат се множество местни и национални фестивали и конкурси с участието на групи и творци от региона и страната, срещи с изявени автори, художници, карикатуристи, историци, музейни специалисти и др.
Информация за обекта
N/A
N/A
N/A
N/A