Железопътната гара на Златица
Идеята за направата на най-краткия железен път от столицата до Черноморието е на копривщенина Рашко Маджаров. През 20-те и 30-те години на ХХ в. няколко пъти в различни кабинети демократът е министър на железниците, пощите и обществените сгради. Желанието му е да свърже родния си край с бърза и удобна транспортна връзка, затова по негова поръка започва проектирането, а в последствие и строителството на железния път.
Част от него е изграждането на железопътните гари. Любопитна подробност е, че проектът на тези за Златица и Пирдоп е един, но за да има разлика, чертежите са огледално противоположни.
Златишката е ориентирана с колонадата си на запад. Впечатлява просторът, височината и декорацията с дърворезба на централното помещение. Построена е и висока четириъгълна каменна кула, с осемстенна отворена призма и шип, който завършва покрива. На кулата е трябвало да има часовник, като идеята за него е породена от часовниковата кула в града, построена през 1777 г.
Такъв обаче не е монтиран нито тогава, нито по-късно. Тринадесет колони в античен стил от бетон и мозайка поддържат дълго открито пространство, чийто сводове придават особена красота на тази част от сградата. Колоните и полуколоните са щедро използвани в архитектурата на гарата. Малки такива има при прозорците на повечето от помещенията и на кулата, на откритата ротонда с многоструйна чешма. Интересен елемент от сградата е полукръглото помещение, което е издадено навън от стаята за управление на движението на влаковете.
Името на архитекта, направил проекта, не е известно. Работата по строителството е ръководена от арх. Вельо Дебелянов от Копривщица. Първият началник на гарата е Ангел Ванчев, назначен на 3 август 1952 г. А първият влак през нея преминава месец по-късно.
Подбалканският път и гара Златица са открити на 21 декември 1952 г., а на тържеството присъства министър-председателят Вълко Червенков. Събитието става на гара Долно Камарци, след което официалните лица и десетки жители на района се качват на влак и спират на всички следващи гари. На Златишката съгражданите на премиера тогава го посрещат с голямо въодушевление и духова музика.
Първото електронно управление движението на влаковете през гарата е доставено от Германия през 1965 г. Морално остаряло, то е подменено с модерно и съвременно през 2017 г., когато е ремонтиран и намиращият се на Път II-37 – Златица – Етрополе, прелез с бариери.
Информация за обекта
N/A
N/A
N/A
N/A
N/A